Katarzyna Frączek

• Data urodzin: 04 lipca, 1996
  • Choroba: rozszczep kręgosłupa
  • Cel: zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego

Katarzyna urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, czego wynikiem jest niedowład kończyn dolnych, wodogłowie i dysplazja stawów biodrowych. Poważnym problemem jest również choroba nerek, która skutkuje ogromnymi problemami z oddawaniem moczu i nieustannym cewnikowaniem. Poruszanie jest możliwe tylko przy pomocy wózka inwalidzkiego i kul łokciowych w przypadku krótkich dystansów i pomocy drugiej osoby.

Potrzeby są ogromne a koszt leczenia jest zbyt wysoki, aby zapewnić wymagane minimum. Rodzina wspomaga Katarzynę, jednak rodzice sami borykają się z problemami zdrowotnymi i nie stać ich na wszystkie opłaty. Trzytygodniowy turnus rehabilitacyjny to wydatek ok. 9.000 złotych, podstawowa rehabilitacja to 100 zł za godzinę terapii, niezbędne są też specjalne łuski i buty ortopedyczne z powodu protezowanych nóg. Jednak w chwili obecnej najpilniejszą koniecznością jest zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego, którego cena to ponad 12.500 złotych.

Pomimo przeciwności losu Katarzyna jest osobą bardzo otwartą i komunikatywną. Jej pasją są nauki społeczne - studiuje pedagogikę na uniwersytecie, aby otrzymać dyplom i konkretne wykształcenie, by w przyszłości móc podjąć pracę.