Zofia Meler

• Data urodzin: 06 lutego, 2014
  • Choroba: wodogłowie, uszkodzenie mózgu, mózgowe porażenie dziecięce, padaczka
  • Cel: akup specjalistycznego wózka inwalidzkiego

Zosia przyszła na świat jako skrajny wcześniak w 27 tygodniu ciąży. Po narodzinach jej stan był krytyczny, została zaintubowana i karmiona dożylnie. W 4 dobie życia doszło do załamania stanu zdrowia, dziewczynka przeszła wylew czego następstwem było wodogłowie pokrwotoczne. Niska waga i złe rokowania nie przeszkodziła Zosi w walce o życie, mając 3 tygodnie zaczęła oddychać samodzielnie.

W miesiąc po narodzinach Zosia została przyjęta do szpitala w Elblągu. Została wykonana operacja zastawki - niestety nadeszły kolejne powikłania (sepsa, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych). Następnie dziewczynka przeszła 4 operacje implantacji zbiornika Rickhama (podskórny zbiornik połączony do układu komorowego, który pozbywa się nadmiaru płynu z mózgu) oraz zabieg fotkoagolacji (niszczenie uszkodzonych naczyń krwionośnych i innych zmian utrudniających widzenie) laserowej obu oczu. W sumie dziewczynka spędziła w szpitalu 224 dni.

Zakażenie grzybicze opon nie poddawało się leczeniu, przez co doszło do jeszcze większego uszkodzenia mózgu. W 9 miesiącu życia potwierdzono padaczkę, pomimo zastosowanego leczenia nadal występują częste napady.

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego. Niestety koszt sprzętu znacznie przewyższa dochody rodziny, prosimy o pomoc.

Zofia Meler zmarła 23.10.2016 roku