Adam Kozłowski

• Data urodzin: 03 czerwca, 2019
  • Choroba: naczyniak limfatyczny z objęciem ślinianki podjęzykowej, wrodzona wada serca - otwarty przewód Botalla PDA, wiotkość krtani, lekki niedosłuch, wzmożone napięcie mięśniowe
  • Cel: leczenie

Adaś przyszedł na świat w czerwcu 2019 roku. Do czasu narodzin wszystko było w jak najlepszym porządku, nic nie zapowiadało dramatu, który wkrótce miał się rozpocząć.
W trzeciej dobie życia lekarz neonatolog stwierdził słyszalny szmer nad serduszkiem. Dodatkowo, po dogłębnym zbadaniu jamy ustnej znaleziono naczyniaka limfatycznego z objęciem ślinianki podjęzykowej. Nietypowy odcień skóry nakierował diagnostyków na podejrzenie fakomatozy – grupy zaburzeń rozwojowych, które ujawniają się zmianami w obrębie skóry, układu nerwowego, naczyniowego i współwystępującymi wadami narządów wewnętrznych.

Tuż po ustaleniach lekarzy chłopczyk został przewieziony do CZD w Katowicach w celu dalszej obserwacji. Hospitalizacja i diagnostyka trwała 36 dni, w międzyczasie Adaś zachorował na rota- i adenowirusa. Ostateczne wyniki badań wykazały wrodzoną wadę serca - otwarty przewód Botalla PDA, wiotkość krtani, lekki niedosłuch na granicy 40 decybeli i wzmożone napięcie mięśniowe.

Adam został zakwalifikowany do zamknięcia dziury w sercu, aktualnie jest po zabiegu cewnikowania z dalszym przyjmowaniem leków. Już wkrótce odbędzie się konsultacja chirurgiczna w sprawie naczyniaka limfatycznego języka, z wyjaśnień laryngologa naczyniak może jednak nie zostać usunięty ze względu na wiek chłopca, ponieważ skutkiem ubocznym może być porażenie twarzy. Aby temu zapobiec język Adama powinien stale być poddawany zastrzykom.

Chłopczyk uczęszcza na fizjoterapię oraz korzysta z pomocy logopedycznej. Niezbędna jest stała kontrola lekarska wielu specjalistów, jednak ze względu na bardzo odległe terminy rodzina jest zmuszona korzystać z prywatnych wizyt, których koszty są bardzo wysokie. Rodzice zwracają się o pomoc finansową w leczeniu Adama.