Anna Matczak

• Data urodzin: 23 kwietnia, 2018
  • Choroba: Rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo- rdzeniowa, wodogłowie, Zespół Arnolda Chiariego
  • Cel: Rehabilitacja

Ania przyszła na świat 23.04.2018r. w 36 tygodniu ciąży.
Urodziła się z rozszczepem kręgosłupa w odcinku piersiowo-lędźwiowym ze współistniejącym wodogłowiem. W I dobie życia przeszła operacje zamknięcia rozległej przepukliny oponowo- rdzeniowej. Z powodu pogorszenia wydolności założono jej zastawkę komorowo-otrzewną.
Niestety nastąpiła niewydolność układu i zastawkę trzeba było usunąć i
wszczepić zbiornik Rickhmana. Jednakże z powodu dysfunkcji wymieniono zbiornik,
który za kilka dni został również usunięty, a w jego miejsce założono ponownie zastawkę
komorowo- otrzewną. W sierpniu 2018 roku dziewczynka dwukrotnie przebywała na oddziale chirurgii dziecięcej, ponieważ ponownie wystąpiła dysfunkcja układu zastawkowego oraz rozchodziły się rany pooperacyjne na główce i wymagało to ponownego jej szycia.
We wrześniu 2019 roku stwierdzono u Ani Zespół Chiariego 2(zaliczany jest do chorób
wrodzonych. Polega na przemieszczeniu części tyłomózgowia do górnego odcinka kanału
kręgowego znajdującego się w kręgosłupie. Malformacja często występuje wraz z innymi
zaburzeniami rozwojowymi, np. przepukliną oponowo- rdzeniową.
W lipcu 2021 r. zastawka komorowo-otrzewna przestała działać, dziewczynka trafiła najpierw do szpitala, a potem na blok operacyjny. Ania przebywała 7 tygodni w szpitalu, gdzie przebyła jeszcze kilka operacji.
W sumie jest po 15 zabiegach operacyjnych, jest to bardzo dużo jak na tak małe dziecko.
Z uwagi na pęcherz neurogenny dziewczynka wymaga cewnikowania ,co 3 h dziennie. Najważniejsza jednakże jest dla niej rehabilitacja. Anka porusza się na czworakach i za pomocą pionizatora.
Rodzice zwrócili się o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji , które są bardzo kosztowne, a rodziców zwyczajnie na to nie stać. Koszty leczenia, konsultacji u specjalistów, cewnikowania, oraz rehabilitacji, której koszt za jedną godzinę wynosi 150 złotych ,a miesięcznie powinna ich mieć 40 h przewyższają możliwości finansowe rodziców.