Emilia Krzyżak

• Data urodzin: 22 stycznia, 2010
  • Choroba: autyzm wczesnodziecięcy
  • Cel: pomoc w finansowaniu terapii

Emilka urodziła się 22.01.2010 roku, jako zdrowa dziewczynka (10 punktów w skali Apgar). Przez pierwsze półtora roku życia nie różniła się niczym od swoich rówieśników. Po tym czasie zaczęliśmy obserwować nietypowe zachowania. Nie reagowała na swoje imię i sprawiała wrażenie jakby nie słyszała. Zanikał kontakt wzrokowy, zaczęła ignorować otoczenie. Jej zabawy zrobiły się schematyczne i mało kreatywne. Pojawiły się zachowania agresywne i autoagresywne. Do tej pory nie pojawiła się mowa, której brak bardzo utrudnia budowanie relacji z innymi. Grzeczna i spokojna dziewczynka, która powoli zaczęła zamykać się w "swoim świecie" - diagnoza autyzm wczesnodziecięcy czyli całościowe zaburzenie rozwoju.

Obecnie wciąż jesteśmy w trakcie diagnozy neurologicznej, audiologicznej i psychiatrycznej. Dodatkowo Emilka jest dzieckiem o słabym napięciu mięśniowym z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nie zastanawiając się długo, zdecydowaliśmy się podjąć tę nierówną walkę o przyszłość naszej córki. Aby zminimalizować skutki tego zaburzenia Emilka systematycznie pracuje z krakowskimi terapeutami (logopedzi, pedagodzy i rehabilitanci). 1,5h w tygodniu ma zajęcia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Wolbromiu.

System językowy kształtuje osobowość dziecka, determinuje jego rozwój i poznawanie świata. Dzieci zdrowe nabywają mowę przede wszystkim przez naśladownictwo, natomiast Emilka potrzebuje ogromnej ilości powtórzeń przy użyciu różnorodnych materiałów dydaktycznych. Stosując się do zaleceń logopedów, Emilka pracuje codziennie ze swoją mamą. Czas bez tych zajęć jest w jej wieku czasem straconym, a intensywna terapia to jedyna nadzieja na normalne życie dla naszej Kochanej Córeczki.

Każda przekazana pomoc na konto Fundacji będzie dla nas wielkim wsparciem.