Julian Świdurski

• Data urodzin: 08 grudnia, 2016
  • Choroba: wada serca artrezja aorty i ubytek międzykomorowy
  • Cel: koszty rehabilitacji

Julek ma 2 lata. Urodził się z wadą serca, mimo że ciąża przebiegała prawidłowo a lekarze oceniali dziecko jako zdrowe. Po porodzie zdiagnozowano u niego atrezję zastawki aorty i ubytek międzykomorowy. Jednak po przetransportowaniu do innego ośrodka, lekarze zmienili diagnozę na HLHS, mimo, że Julek miał dobrze rozwiniętą lewą komorę serca. Wykonali pierwszą operację -zmodyfikowany Norwood, którą stosuje się w przypadku serc jednokomorowych. Lewa ,sprawna komora została "odłączona" a prawa stała się komorą systemową. W krótkim czasie stan pogorszył się i Julek przez 5 miesięcy był ciężko niewydolny, pod respiratorem, zwiotczony, wyłączony ze świadomości. W tym czasie wykonano drugą operację implantacji homograftu aortalnego. W dalszym ciągu serce pozostało jednokomorowe mimo anatomicznie dwóch komór. Po prywatnych konsultacjach u eksperta w dziedzinie HLHS, okazało się że dziecko nigdy nie powinno być tak leczone bo nigdy nie miał niedorozwoju lewego serca a operacje, które przeszedł to eksperyment. Po przedstawieniu tych informacji w ośrodku, gdzie go leczono, szpital odmówił dalszego leczenia. Na własną rękę rodzice poszukiwali nowego ośrodka, który podejmie się kolejnych operacji. Jednak nie znaleźli takiego ani w Polsce ani w Europie. Lekarze wskazywali jako jedyne wyjście po dokonanych wcześniejszych operacjach jedynie przeszczep serca. Więc Julek dostał kwalifikację do przeszczepu serca. Rodzice nie poddawali się, szukali nadal pomocy. UDAŁO SIĘ !!! W Stanach Zjednoczonych , w Stanford w Kalifornii prof. Frank Hanley naprawi to co lekarze popsuli, zreperuje serce Julka i przywróci dwukomorowy system krążenia!!! Koszt takiej operacji to jednak 432,000 $ czyli około 1.700.000 zł ! Oprócz kosztu operacji, są jeszcze koszty przelotów oraz utrzymania w Stanach na czas hospitalizacji, które oszacowano na około 25 tyś $. To ogromna kwota, której nigdy nie będą w stanie sami osiągnąć. Do tego cały czas Julek wymaga ciągłej rehabilitacji. Ma 2 lata, nie chodzi i nie mówi, waży zaledwie 9kg, ma sinicę z powodu niskich saturacji. Przyjmuje na stałe leki kardiologiczne.
Bardzo prosimy o szanse dla Julka.