Natalia Miozga

• Data urodzin: 19 stycznia, 2007
  • Choroba: Zespół Ebsteina, spastyczne porażenie czterokończynowe, uszkodzony nerw wzrokowy
  • Cel: koszty rehabilitacji

Natalia jest piękną, 8-letnią dziewczynką o wielkim sercu, przy czym określenie "wielkie serce" ma w jej przypadku dosłowne znaczenie.

Jeszcze przed narodzinami zdiagnozowano u Natalii zespół Ebsteina - poważną wadę serca. Na skutek przesunięcia zastawki trójdzielnej, część krwi cofała się z powrotem do przedsionka, powodując jego przerost. Mimo złych rokowań, po przyjściu dziewczynki na świat, lekarze nie zdecydowali się jej operować. Natalia zaadoptowała się do wady serca i rozwijała prawidłowo. Grała na pianinie, śpiewała, jeździła na rolkach i rowerze, w szachy wygrywała z tatą.

W 2014 roku ogromne serce, wielkości niemal serca dorosłego człowieka, osłabiło się. Operacja, mimo że obarczona dużym ryzykiem, stała się konieczna. Planowany zabieg odbył się w październiku 2014 roku. Zaraz po pierwszej operacji konieczne okazały się dwie kolejne. Niestety, żadna z nich nie zakończyła się pełnym sukcesem. Serce Natalii nie podjęło samodzielnej pracy. Dziewczynka była kilkakrotnie reanimowana. Kardiochirurdzy wszczepili jej zewnętrzne serce (ECMO). Z czasem serce dziewczynki podjęło samodzielną pracę i wzmocniło się na tyle, że Natalia nie potrzebuje przeszczepu.

Tak ciężkie zabiegi, ratujące życie Natalii, nie pozostały obojętne dla jej zdrowia. W międzyczasie dziewczynka miała udar, który doprowadził do poważnego uszkodzenia mózgu. Obecnie Natalia znajduje się pomiędzy minimalną świadomością, a stanem wegetatywnym. Cierpi na spastyczne porażenie czterokończynowe, ma uszkodzony nerw wzrokowy. Jest odżywiana za pomocą sądy umieszczonej w żołądku (PEG). Wymaga intensywnej rehabilitacji i całodobowej opieki.

Ufamy, że przy Państwa wsparciu będziemy mogli przywrócić Natalii sprawność.