Wykrywanie wad postawy u dzieci

Wykrywanie wad postawy u dzieci

O projekcie:
Od 05.04.2016 do 30.12.2016 w Fundacji Stonoga realizowany był projekt "Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym", którego celem było wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie i sylwetce wśród przedszkolaków i dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej.
Diagnozą zostali objęci wychowankowie przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych pięciu placówek znajdujących się na terenie miasta Mikołów. Badanie było bezpłatne i przeprowadzone zostało przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Każdy z uczestników otrzymał pisemną instrukcję, która zawierała rozpoznanie oraz zalecenia - przykładowe ćwiczenia, które regularnie stosowane mogą poprawić sylwetkę.

Projekt został współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Mikołów w ramach zadania publicznego  “Wykrywanie wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”

 

Wyniki:
W sumie przebadano 661 dzieci, w tym 295 dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat i 366 dzieci szkolnych w wieku 6-9 lat.

 

Wśród przedszkolaków:
- 50% dzieci ma odstające łopatki i niedbałą postawę ciała
- 5% dzieci cierpi na nieprawidłowe napięcie mięśniowe, które skutkuje występowaniem pleców okrągłowklęsłych i wklęsłych a także kurzej klatki piersiowej, chodem na palcach i zaburzeniem równowagi.
- u 7% dzieci stwierdzono skoliozę
- u dzieci do 4 roku życia często stwierdzano nieznaczną fizjologiczną koślawość stóp, bardzo rzadko występuje szpotawość kolan i stóp

 

Wśród dzieci wczesnoszkolnych:
-70% ma plecy okrągłe lub okrągło-wklęsłe
- u 10% dzieci stwierdzono plecy płaskie
- W największej liczbie dzieci stwierdzono koślawość kolan i stóp